تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

امروزه تزریق بوتاکس ، تحولی شگرف در زمینه جوانسازی پوست محسوب می شود و به کمک آن می توان به رفع چین و چروک هایی از چهره که در اثر انقباض عضلات صورت پدید آمده اند ، پرداخت.

تزریق بوتاکس ، روشی غیرتهاجمی می باشد که تا حدود زیادی توانسته مکمل اعمال جراحی جوانسازی تهاجمی قرار بگیرد و به عنوان گزینه دیگری برای افرادی که قصد انجام اعمال جراحی جوانسازی تهاجمی رتا ندارند مورد نظر قرار بگیرد.

البته این بدان معنا نیست که از این روش جوانسازی توقع دستیابی به اهداف غیرمنطقی را داشته باشید و تزریق بوتاکس یک روش موقت بوده و در یک بازه زمانی اثرات خود را اعمال می کند و برای این که فرد مجددا از اثرات برخوردار شود به تکرار احتیاج دارد.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یا BOTOX ، از نوعی ماده سمی موسوم به بوتولینیوم ( Botulinum ) ساخته شده ، لازم به ذکر است که بوتاکس از نوع A این باکتری می باشد که دارای حالتی استاندارد بوده و سازگار با بدن انسان است و به تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) نیز رسیده است.

تزریق بوتاکس

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر نمودیم ؛ تزریق بوتاکس در رفع چین و چروک های ناشی از انقباض عضلات ، موثر است و نتایج چشمگیری به دنبال دارد ، از این رو نباید توقع داشت که در رفع چروک های عمیقی که منشا پیدایش آن ها افزایش سن ، کاهش حجم چربی زیر پوست یا افتادگی پوست است به همان میزان موثر واقع شود.

کاربرد بوتاکس

با استفاده از تزریق بوتاکس ؛ می توان برای بازه زمانی مشخصی ، انقباض عضلات صورت را محدود کرده و بدین ترتیب از میزان چین و چروک های صورت ، کاست.

کاربردهای زیبایی بوتاکس

 • رفع خطوط اخم و خنده
 • رفع خطوط و چین های گوشه لب
 • رفع خطوط موازی ناحیه پیشانی
 • رفع خطوط و چروک های گردن

لازم به ذکر است که بوتاکس علاوه بر جوانسازی و زیبایی ، جنبه درمانی نیز دارد.

کاربردهای درمانی بوتاکس

 • تعریق زیاد کف دست و پا
 • سردردهای میگرنی
 • کاهش درد مفاصل
 • اسپاسم ماهیچه های صورت و گردن
 • و غیره

چه اشخاصی کاندیدای مناسبی برای انجام تزریق بوتاکس هستند ؟

افرادی که تصمیم به تزریق بوتاکس می گیرند باید از شرایط زیر برخوردار باشند :

 • دارای سلامت جسمی کامل باشند.
 • نسبت به پروتئین حساسیت نداشته باشند.
 • از داروهای ضد انعقاد خون استفاده نکنند.
 • باردار نبوده و در دوران شیردهی نیز نباشند.
 • در موضع تزریق ، دچار عفونت فعال و تبخال نباشند.
 • دچار بیماری های قلبی – عروقی حادّ نباشند.
 • به بیماری هایی همچون نارسایی کلیه و ام اس ، مبتلا نباشند.
 • سن آن ها کمتر از 18 سال نبوده و از 75 سال نیز تجاوز نکند.

تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد ؟

خیر ؛ در صورتی که بوتاکس توسط کسانی که تخصص کافی برای این کار را دارند و از دوره های لازم نیز برخوردارند ، صورت بگیرد ؛ قاعدتا عوارض ناشی از آن به ندرت اتفاق می افتد.

در غیر این صورت ، یعنی چنانچه عمل تزریق به وسیله افراد غیر متخصص انجام گیرد و به درستی صورت نپذیرد ؛ می تواند منجر به ایجاد عوارضی همچون افتادگی پلک و غیره شده و در مواردی نیز در فرد ایجاد حساسیت نماید.

چه زمانی باید تزریق بوتاکس را تکرار کرد ؟

زمان ایده آل برای تکرار بوتاکس معمولا 6 ماه بعد است. زمان کوتاه تر باعث می شود که در بدن ، آنتی بادی بر علیه ماده بوتاکس تولید شود.

زمان های طولانی تر نیز اثرات بوتاکس را در جلوگیری از انقباض عضله کاهش می دهد ، البته این موضوع به سن هم بستگی دارد و در سنین بالاتر این رعایت فاصله زمانی باید حتما 6 ماه مورد نظر قرار گیرد و در سنین پایین تر بسته به نظر پزشک دارد.

نتایج تزریق بوتاکس

پکی از رایج ترین پرسش هایی که زیباجویان متقاضی تزريق بوتاکس ، عموما در جلسه مشاوره از پزشک خود می پرسند این است که مشاهده نتیجه نهایی بوتاکس به چقدر زمان نیاز دارد ؟

در پاسخ به این پرسش متداول باید گفت که غالبا نتایج بوتاکس ؛ چند روز پس از تزریق ، نمایان می گردد و نتیجه نهایی آن نیز معمولا 2 هفته پس از تزریق به وضوح قابل رویت خواهد بود.

ماندگاری نتیجه تزریق بوتاکس

به طور کلی نتایج تزريق بوتاکس ؛ 6 ماه ماندگاری دارد و پس از آن به تدریج ، شاهد بازگشت چهره به حالت سابق خواهیم بود.

آیا می توان ماندگاری نتایج بوتاکس را افزایش داد ؟

بله ؛ افراد می توانند با تکرار تزريق بوتاکس به ماندگارتر کردن نتایج آن کمک کنند.

آیا ممکن است با گذشت زمان ، بدن نسبت به بوتاکس مقاوم شود ؟

خیر ؛ ریسک بروز این اتفاق ، بسیار نادر بوده و عمدتا در مواردی که فرآیند تزریق ، توسط پزشک متخصص انجام نپذیرد یا از مواد مناسب و با کیفیت استفاده نشود ، ممکن است حادث گردد.

نحوه تاثیر بوتاکس بر رفع تعریق بیش از حد چگونه است ؟

همانطور که پیشتر در مقاله اشاره شد ، بوتاکس تنها جنبه زیبایی نداشته و می تواند در راستای درمان برخی از اختلالات ؛ اعم از تعریق بیش از حد نیز مورد استفاده قرار گیرد.

تزريق بوتاکس ؛ از انتقال سیگنال به عضلات اکتیو ( فعال ) مجاور غدد مولد عرق ، ممانعت به عمل آورده و به این ترتیب حدودا تا 6 ماه ؛ از تعریق در این ناحیه جلوگیری می کند.

هزینه تزریق بوتاکس

یکی دیگر از سوالات شایعی که در خصوص تزريق بوتاکس مطرح می گردد این است که هزینه تزریق بوتاکس چقدر است ؟

برآورد هزینه کلیه روش های جوانسازی ؛ از قبیل تزریق بوتاکس ، تزریق ژل ، فیلر و غیره ، مستلزم معاینه بالینی و بررسی دقیق بیمار خواهند بود.

شما می توانید جهت اطلاع از هزینه قطعی تزريق بوتاکس ، به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

نظرات بسته شده است.

Call Now Buttonتماس با دکتر