جراحی بینی استخوانی

اشخاصی که قصد دارند جراحی بینی انجام دهند در وهله اول سوالی که ذهن آن ها را درگیر می کند این است که نوع بینی آن ها چیست ؟ به طور کلی بینی ها به دو دسته بینی های گوشتی و بینی های استخوانی تقسیم می شوند که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند.

پیشتر در مقاله ای تحت عنوان جراحی بینی گوشتی به شرح توضیحاتی جامع پیرامون این نوع بینی و جراحی آن پرداختیم.

در مقاله پیش رو بر آنیم تا از تمامی ابعاد به بررسی جراحی بینی استخوانی بپردازیم ، لذا توصیه می کنیم جهت دریافت اطلاعات در این زمینه تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بینی استخوانی

منظور از بینی استخوانی ، بینی هایی با پوست نازک و غضروف مستحکم می باشند. این بینی ها معمولا با یک برآمدگی یا قوز  در روی پل بینی مواجه هستند که این مسئله منجر به برهم خوردن زیبایی چهره می شود.

افرادی که دارای بینی استخوانی هستند می توانند با انجام جراحی بینی استخوانی ، ایرادات موجود در بینی خود را مرتفع نمایند.

یکی از مواردی که در کیفیت نتیجه جراحی زیبایی بینی موثر است ، جنس پوست بینی و نوع آن می باشد ؛ تا جایی که هر قدر پوست بینی نازک تر بوده و استخوان محکم تری داشته باشد منجر به افزایش قدرت مانور جراح بینی در اعمال اصلاحات بر روی بینی شده و سبب حصول نتایج مطلوب از جراحی می گردد.

از این رو در بینی های استخوانی که از این ویژگی برخوردار بوده و پوستی نازک دارند ، امکان دستیابی به نتایجی رضایت بخش از عمل بینی وجود خواهد داشت.

ناگفته نماند که نازک بودن پوست بینی اگرچه مزیتی در جراحی بینی محسوب می گردد ، اما نازک بودن بیش از حد آن نیز نوعی چالش تلقی می گردد ؛ چرا که در این صورت بروز کوچک ترین ایرادی در حین عمل به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

جراحی بینی استخوانی

ویژگی های بینی های استخوانی

همچنین بیماران دارای بینی های استخوانی می توانند دارای خصوصیات نژادی خاورمیانه ای باشند که شامل بینی های بلند با قوز برجسته و قابل توجه در ناحیه استخوانی بینی و تیپ با نوک افتاده بوده و زاویه بین بینی و پشت لب هم کاهش یافته است.

پوست در ناحیه نوک بینی ، معمولا ضخیم و سباسه و در ناحیه استخوانی معمولا نازک تر است و در اغلب این بیماران ، انحراف بینی هم دیده می شود.

اصلاح این نوع بینی ها معمولا پیچیده بوده و نیاز به استفاده از گرفت یا پیوندهای غضروفی – استخوانی دارد.

بنابراین باید در انتخاب جراح بینی بسیار دقت کرد ؛ زیرا تنها در صورت انتخاب صحیح جراح بینی ، نتایجی قابل قبول از جراحی این نوع بینی ها حاصل خواهد شد.

علت ایجاد کننده قوز بینی

یکی از ویژگی های بارز بینی های استخوانی ، قوز روی پل بینی می باشد ؛ قوز بینی از مواردی است که سبب بدفرم شدن شکل ظاهری بینی می گردد ؛ تا جایی که افرادی که دارای بینی استخوانی هستند  عمدتا با هدف رفع قوز بینی اقدام به جراحی زیبایی بینی می نمایند.

در این بخش تصمیم داریم به علل ایجاد قوز بر روی پل بینی اشاره نماییم.

در اکثر موارد ، ژنتیک و وراثت سبب پیدایش قوز بر روی بینی می شوند ؛ به طوری که فرد در پروسه بلوغ دچار رشد بیش از حد استخوان و غضروف بینی شده و با قوز و برآمدگی بر روی پل بینی خود مواجه می گردد.

از دیگر مواردی که منتج به پدیدار شدن قوز بینی می شود ، می توان به اصابت ضربه به بینی در دوران کودکی و نوجوانی اشاره نمود.

توجه داشته باشید که جراحی بینی استخوانی ، صرفا با هدف رفع قوز بینی انجام نپذیرفته و رفع اختلالات دیگری اعم از بزرگی بیش از حد بینی ، کج بودن بینی ، بزرگ بودن و غیرقرینه بودن سوراخ های بینی و مواردی از این قبیل را نیز شامل می شود.

آیا امکان بازگشت نتیجه جراحی بینی استخوانی وجود دارد ؟

افرادی که از بینی استخوانی برخوردارند ، ممکن است این سوال ذهن آن ها را درگیر کند که آیا امکان برگشت بینی استخوانی پس از عمل وجود دارد یا خیر ؟

در پاسخ به این دسته از افراد باید گفت که خیر ؛ بازگشت قوز و برآمدگی بینی های استخوانی و به طور کلی نتیجه جراحی این نوع از بینی ها ، بسیار نادر بوده و کمتر شاهد آن هستیم.

لازم به ذکر است که شانس برگشت پذیری نتیجه جراحی بینی های استخوانی با رعایت مراقبت های ضروری بعد از جراحی بینی به حداقل ممکن خواهد رسید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

  • همه افراد پس از عمل بینی با کبودی و تورم در نواحی اطراف چشم روبرو می شوند ؛ این مسئله از عوارض متداول بعد از جراحی بینی است که در هر فردی رخ می دهد ؛ البته میزان آن بسته به ضخامت پوست بیمار ، وسعت و پیچیدگی عمل ، روش جراحی و مواردی از این قبیل می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد.

جای هیچ گونه نگرانی نیست ، زیرا طی دوره نقاهت عمل که معمولا یک هفته تا 10 روز به طول می انجامد کبودی های به وجود آمده به طور کامل از بین خواهند رفت و تورم موجود نیز به تدریج و با توجه به نوع بینی فروکش می نماید.

تورم بینی در بینی های گوشتی ، حدودا طی 1 الی 2 سال از بین می رود و رفع کامل ورم بینی های استخوانی نیز تقریبا 6 ماه تا یکسال زمان می برد.

لازم به ذکر است که برای کمک به کاهش ورم و کبودی ناشی از عمل ، می توانید بر روی نواحی مجاور چشم تان ، کمپرس یخ قرار دهید ؛ یخ به کاهش سریع تر کبودی و تورم کمک قابل ملاحظه ای می کند.

ضمنا مصرف نوشیدنی هایی اعم از آب آناناس و آب کرفس نیز در تسریع روند کاهش کبودی ناشی از عمل اثرات مثبتی دارد.

  • در خصوص تغذیه بعد از جراحی بینی ، اکیدا توصیه می شود که در روزهای ابتدایی پس از عمل فقط مایعات و غذاهای آبکی که نیاز به جویدن طولانی ندارند ، استفاده کنید.

باید متذکر شد که از روز پنجم به بعد ، امکان مصرف کلیه غذاهای روزمره بلامانع است ؛ فقط باید توجه داشته باشید که قطع مصرف یا به حداقل رساندن مصرف نمک و فلفل در جلوگیری از تشدید ورم بینی از نکات ضروری پس از جراحی بینی می باشد.

  • تا چند هفته بعد از جراحی بینی ، فقط به صورت طاقباز بخوابید و از خوابیدن در حالتی که بینی تان تحت فشار قرار گیرد خودداری نمایید.

ناگفته نماند که در مواقع استراحت و خواب باید سر خود را با استفاده از دو بالش ، کمی بالاتر از حد بدن قرار دهید ؛ تا از افزایش ورم جلوگیری گردد.

  • تا چند وقت بعد از عمل بینی ، از آمد و شد در فضاهای پر رفت و آمد و شلوغ و نیز پایین انداختن سر ، صحبت کردن طولانی ، خندیدن زیاد و فین کردن با فشار ؛ اجتناب نمایید.
  • تا 3 ماه بعد از جراحی بینی ، انجام هیچ یک از فعالیت های سنگین بدنی و ورزش های شدید ؛ مجاز نخواهد بود.
  • استفاده از هر گونه عینک تا 3 ماه پس از عمل بینی ، ممنوع است ؛ البته از 2 هفته بعد از جراحی می توانید در صورت ضرورت نیاز به عینک ، از لنزهای تماسی استفاده نمایید.

هزینه عمل بینی استخوانی

قیمت جراحی بینی استخوانی منوط به فاکتورهای مختلفی می باشد و بر اساس آیتم های متعددی برآورد می گردد که افراد برای اطلاع از هزینه جراحی بینی می بایست به جراح بینی مورد نظر خود مراجعه نمایند.

جراح بینی پس از بررسی ها و معاینات لازم ، قیمت قطعی جراحی بینی را اعلام خواهند نمود.

پاسخ

نه + 9 =

Call Now Buttonتماس با دکتر