جراحی زیبایی پلک

آشنایی با جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

چشم ها از نظر زیبایی شناسی جزو مهم ترین اجزاء صورت محسوب می شوند و نشان دهنده سن و حالات درونی افراد می باشند ، اما متاسفانه این جزء نسبت به سایر اجزاء بدن زودتر علائم پیری را نشان می دهد مانند افتادگی پلک ها ، به همین منظور اغلب افراد برای حفظ زیبایی چهره و چشم های خود اقدام به جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی می کنند.

جراحی زیبایی پلک چیست ؟

جراحی زیبایی پلک نوعی عمل زیبایی محسوب می شود که هدف از آن تصحیح اشکالات و ایرادات موجود در پلک ها و ایجاد ظاهری شاداب تر و جوان تر می باشد.

این جراحی جزو شایع ترین اعمال زیبایی است که با حذف پوست ، چربی و همچنین عضلات اضافی پلک ها و اصلاح موقعیت آن ها به بهبود ظاهری پلک ها و متعاقبا چهره ، منتج می شود.

انواع جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک ، در حقیقت دو نوع است که در ادامه به هر یک از آن ها و کاربردهای مختص هر کدام خواهیم پرداخت.

  • جراحی پلک فوقانی

در جراحی پلک بالا یا فوقانی ، اقدام به برداشتن پوست اضافی روی پلک و نیز چربی اضافه موجود در کیسه های چربی که سبب پف پلک شده اند ؛ صورت می پذیرد.

ناگفته نماند که چنانچه در پلک بالا مشکل افتادگی وجود داشته باشد می توان با جراحی پلک فوقانی این اختلال را نیز مرتفع نمود.

به طور کلی جراحی پلک بالا منجر به بهبود فرم پلک های فوقانی و اصلاح موقعیت آن ها می شود.

لازم به ذکر است که وسعت دید برخی افراد به دلیل وجود پوست اضافی در پلک بالا یا افتادگی آن دچار محدودیت می باشد ، با انجام جراحی پلک فوقانی می توان علاوه بر بهبود شکل ظاهری پلک ها این معضل را نیز برطرف نمود.

باید توجه داشت که افتادگی ابرو را نمی توان با جراحی پلک فوقانی ، اصلاح کرد اما همراه با جراحی پلک فوقانی می توان جراحی بالا کشیدن یا لیفت ابرو را نیز جهت تصحیح موقعیت ابروها انجام داد.

جراحی زیبایی پلک

  • جراحی پلک تحتانی

در جراحی پلک پایین یا تحتانی ، چربی اضافه که سبب پف کردگی چشم شده اند را بر می دارند ، در این جراحی عموما بخشی از پوست پلک پایین نیز برداشته می شود.

تمامی این تغییرات به وجود آمده در پلک پایین ، نهایتا به زیبایی و جوان تر به نظر رسیدن چهره می انجامند.

لازم به ذکر است که در افراد جوان که پوست پلک آن ها هنوز خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده و دارای قوام خوبی می باشد ، به منظور جراحی پلک تحتانی و برداشتن چربی اضافه موجود در کیسه های چربی ، پزشک از طریق ملتحمه چشم اقدام به این کار می کند.

یعنی بدون این که برشی روی پوست ایجاد کند ، در پشت پلک پایین و در راستای ملتحمه ، برشی ایجاد کرده و چربی اضافه را بر می دارد.

نحوه جراحی زیبایی پلک

جراحی بلفاروپلاستی یک جراحی سرپایی است که تحت بی حسی موضعی انجام می شود ( البته با توجه به وضعیت بیمار و صلاحدید پزشک ممکن است تحت بیهوشی کامل نیز انجام شود ) و پس از جراحی ، نیازی به بستری شدن بیمار وجود ندارد.

مدت زمان انجام عمل زیبایی پلک با توجه به وسعت جراحی ، متغیر است ؛ اما اغلب حدود 1 الی 3 ساعت به طول می انجامد.

جهت جراحی پلک فوقانی ، در ابتدا یک برش به موازات چین های طبیعی پلک بیمار بر روی پوست پلک ایجاد می گردد. سپس پزشک از طریق این برش ، عضلات زیرپوستی و تقریبا همه چربی اضافی موجود در این بخش را باضافه یک قسمت هلالی شکل از پوست ؛ برداشته و نهایتا با بخیه هایی ظریف ، موضع برش را می بندد.

برای جراحی پلک تحتانی ، برش جراحی در خط زیرین مژه ها و موازی چین های طبیعی زیر پلک ایجاد می شود و از این طریق اقدام به برداشتن چربی اضافه از این ناحیه می گردد.

توجه داشته باشید که چنانچه پلک پایین علاوه بر داشتن چربی اضافه دارای پوست اضافی نیز باشد ؛ می توان در حین جراحی پلک تحتانی ، یک برش هلالی از پوست را برداشته و این مشکل را برطرف نمود. محل برش این جراحی نیز با بخیه های ظریفی بسته می شود.

همانطور که پیشتر ذکر نمودیم ، جراحی پلک تحتانی را می توان از طریق ملتحمه نیز انجام داد ؛ در این صورت برش را می بایست از سمت داخل پلک ایجاد کرد و چربی اضافی را از همین ناحیه استخراج نمود. در این روش برای بستن محل برش از بخیه های جذبی استفاده می شود.

کاندیدای مناسب جراحی زیبای پلک

افرادی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی پلک می گیرند بایستی از شرایط زیر برخوردار باشند :

  • داشتن حداقل 35 سال سن
  • بهره مندی از سلامت کامل جسمی
  • عدم ابتلا به بیماری های خاص

به طور کلی متقاضیان عمل بلفاروپلاستی ، باید نسبت به این جراحی و نتایج آن ، انتظاراتی واقع بینانه و معقول داشته باشند.

با جراحی زیبایی پلک نمی توان موارد ذیل را اصلاح یا برطرف نمود :

  • حلقه های سیاه نواحی اطراف چشم
  • چین و چروک های اطراف پلک
  • افتادگی ابرو

آیا جراحی زیبایی پلک عوارض دارد ؟

در صورتی که عمل بلفاروپلاستی به دست یک جراح زبده و کارآزموده انجام گیرد ، قاعدتا مواجهه با عوارض احتمالی این جراحی بسیار کاهش می یابد.

اگرچه این جراحی ، ممکن است با عوارض گذار و موقتی ؛ اعم از حساسیت به ماده بیهوشی ، عفونت در محل جراحی ، دوبینی ، تاری دید ، تورم پلک و غیره همراه باشد ؛ اما نگران کننده نیست و با رعایت دستورالعمل های قبل و بعد از عمل می توان از احتمال بروز آن کاست.

آیا پف پلک همواره با جراحی پلک برطرف می شود ؟

در پاسخ به این سوال باید اشاره داشت که پف زیر چشم ، تنها در مواردی که ناشی از ازدیاد چربی در کیسه های چربی زیر چشم و شل شدن لایه های محافظ چربی در نواحی مجاور چشم باشد ؛ با انجام جراحی زیبایی پلک برطرف می شود.

اما شاهد آن هستیم که گاهی اوقات پف چشم ؛ به دنبال آلرژی ، اختلالات کلیوی ، ناراحتی کبدی و کم کاری تیروئید حادث می گردد ؛ در چنین مواردی با درمان بیماری زمینه ای می توان پف چشم را مرتفع ساخت.

چند وقت بعد از جراحی پلک تورم به وجود آمده در موضع جراحی برطرف می گردد ؟

به طور کلی میزان تورم در محل جراحی شده ؛ بسته به نوع پوست و وضعیت هر فرد می تواند متفاوت باشد ؛ اما معمولا به تدریج و حداکثر طی 2 هفته فروکش می کند.

آیا بعد از جراحی زیبایی پلک می توان ورزش کرد ؟

تا یکماه بعد از عمل بلفاروپلاستی ( جراحی زیبایی پلک ) انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین و پرتنش ممنوع می باشد.

آیا بخیه های جراحی پلک جذبی هستند ؟

انتخاب نوع بخیه ( جذبی یا غیرقابل جذب ) ، به صلاحدید و نظر جراح معالج شما بستگی دارد ؛ اما غالبا جراحان برای بستن برش های جراحی پلک از بخیه های غیرقابل جذب استفاده می کنند که باید 10 – 5 روز بعد از عمل کشیده شوند.

لازم به ذکر است که گاها در برخی موارد ، بخیه ها همزمان با هم کشیده نشده و به صورت مقطعی کشیده می شوند.

آیا جای بخیه جراحی پلک باقی می ماند ؟

اکثر متقاضیان جراحی پلک در خصوص باقی ماندن جای بخیه این عمل جراحی دچار نگرانی می شوند و اغلب در جلسه مشاوره این سوال را از جراح خود می پرسند.

در این مورد باید اشاره داشت که بخیه های این عمل جراحی با نهایت ظرافت و در بخش چین خوردگی طبیعی پلک بالا و خط مژه پلک پایین ایجاد می شود ؛ از این رو به مرور کمرنگ شده و محو می گردد و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

هزینه جراحی پلک چقدر است ؟

هزینه جراحی پلک از رايج ترين سوالاتی است که متقاضیان این جراحی زیبایی ، معمولا با آن مواجه می باشند.

در ارتباط با این پرسش باید بگوییم که عمل جراحی زیبایی پلک نوعی عمل تخصصی محسوب می شود ؛ در نتیجه هزینه آن متاثر از عوامل متعددی خواهد بود که نیازمند معاینه فرد توسط پزشک متخصص می باشد و به طور کلی پیش از معاینات و بررسی های لازم ، نمی توان قیمت دقیقی برای آن عنوان نمود.

در حال حاضر به وفور شاهد آن هستیم که برخی از زیباجویان ، صرفا به دنبال یافتن پزشکی هستند که انجام این عمل جراحی را با کمترین هزینه برای آن ها میسر سازد و متاسفانه در این راستا از توانمندی و تبحر جراح ، چشم پوشی می کنند.

همانطور که می دانید چشم ها مهم ترین اعضای چهره به شمار می روند که علاوه بر عملکرد بینایی ، در زیبایی صورت نیز بسیار اثرگذارند و غالبا در مواجهه با دیگر افراد ؛ اولین عضوی از صورت که مورد توجه قرار می گیرد و جلب توجه می کند چشم ها هستند.

حال آن که بروز کوچک ترین اختلال طی جراحی زیبایی پلک ، نه تنها ممکن است بر عملکرد چشم ها تاثیر سوء بگذارد ؛ بلکه می تواند زیبایی چشم ها را نیز تحت الشعاع قرار داده و حتی گاها فرد را در معرض عوارض جبران ناپذیری قرار دهد.

از این رو توصیه می شود افرادی که درصدد انجام جراحی زیبایی پلک هستند ، پیش از اقدام به این جراحی ؛ در خصوص انتخاب جراح پلک ، نهایت دقت خود را بکار گیرند ، تا متحمل بروز خطرات ناشی از آن نگردند.

آیا بیمه هزینه جراحی زیبایی پلک را پرداخت می کند ؟

توجه داشته باشید که به طور کلی هیچ یک از اعمال جراحی زیبایی ، تحت پوشش بیمه قرار ندارند و بیمه ، تنها هزینه جراحی های درمانی و عملکردی را تقبل می کند.

لذا جراحی زیبایی پلک ، مشمول بیمه نمی شود و پرداخت کلیه هزینه های آن به عهده خود فرد می باشد.

نظرات بسته شده است.

Call Now Buttonتماس با دکتر