خونریزی بینی

درباره خونریزی بینی

به خروج ترشحات خون آلود از بینی ، اصطلاحا خون دماغ گفته می شود که یکی از شایع ترین مشکلات داخل بینی تلقی می شود. خونریزی بینی اغلب خطرناک نیست ، اما می تواند آزار دهنده باشد.

علل خونریزی بینی

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چرا خونریزی بینی اتفاق می افتد ؟

خونریزی بینی یا خون دماغ ، علل مختلف موضعی و سیستمیک دارد.

لازم به ذکر است که علل خونريزی بيني متعدد است ؛ اما شایع ترین علت خونريزی بيني ، پارگی عروق کوچک سطح قدامی سپتوم یا تیغه وسط بینی می باشد که می تواند به علت ضربه بینی ، عطسه کردن هنگام سرماخوردگی یا آلرژی ، دستکاری های بینی یا وجود جسم خارجی در بینی در کودکان و به صورت یکطرفه اتفاق بیفتد.

نوعی دیگری از خون دماغ نیز وجود دارد که شیوع کمتری دارد و در آن ، حجم خونریزی از بینی شدید بوده و به سختی متوقف می گردد.

این نوع از خونریزی بینی ، غالبا در افرادی بروز می نماید که با اختلالات انعقادی خون یا آتروسکلروز مواجه هستند.

به عنوان یکی از علل کمتر شایع خون دماغ که باعث خونریزی های مداوم می شود ، می توان به آنژیوفیبروم که توموری خوش خیم در بینی و در ناحیه نازوفارکس و خلف بینی می باشد و در سنین نوجوانی و انحصارا در پسر بچه ها بروز می کند ، اشاره کرد.

در هنگام خونریزی بینی چه باید کرد ؟

هنگام خونریزی از بینی بهتر است فرد سر خود را به طرف ظرف یا دستشویی خم کند و با انگشت شست و اشاره ، قسمت قدامی بینی که غیر استخوانی است را به مدت 3 تا 5 دقیقه محکم نگاه دارد.

توجه داشته باشید که چنانچه خونريزی بيني به مدت 30 دقیقه بند نیاید یا به طور مکرر تکرار شود ، باید با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت نمایید.

دکتر نیابتی جراح بینی مازندران و از بهترین متخصصان گوش و حلق و بینی این استان می باشند ، ایشان با تکیه بر تخصص بالا و تجربیات فراوان شان ، امکان درمان انواع اختلالات و بیماری های مرتبط با حوزه گوش و حلق و بینی را به بهترین نحو ممکن برای مراجعین محترم خود فراهم می آورند.

نظرات بسته شده است.

Call Now Buttonتماس با دکتر