سرگیجه

درباره سرگیجه

سرگیجه ؛ حالتی است که در صورت وقوع آن فرد با احساس چرخش خود و محیط پیرامون خویش ، ضعف ، سبکی سر ، حالت تهوع و استفراغ ، عدم تعادل یا ترکیبی از این موارد روبرو خواهد شد.

حال از آن جا که سرگيجه ، می تواند مبیّن وجود یک بیماری جدی باشد ؛ افراد در صورت مواجهه با آن حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

علل سرگیجه

سرگيجه ، می تواند از علل مختلفی ناشی شود که برخی از انواع آن به سیستم اعصاب مرکزی مرتبط بوده و به سرگيجه مرکزی ، موسوم است.

برای تشخیص علت و درمان این نوع از سرگيجه ، باید به متخصصان مغز و اعصاب مراجعه شود.

انواع دیگر سرگيجه نیز به سیستم تعادلی گوش مربوط می باشند که به سرگيجه های محیطی ، مصطلح هستند و تشخیص علت زمینه ای و درمان آن ها در صلاحیت پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی می باشد.

در مقاله پیش رو به اختصار به بررسی سرگيجه های محیطی پرداخته ایم.

سرگیجه های محیطی

سرگيجه های محیطی حالات مختلفی دارند که سرگیجه BPPV یا به عبارتی سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم ، از شایع ترین حالات سرگيجه های محیطی به شمار می رود.

در واقع در سرگيجه وضعیتی ؛ حرکت ناگهانی سر سبب جا به جایی قطعاتی در مجاری نیم دایره ای گوش درونی شده و این اتفاق منجر به تحریک رشته های عصبی و متعاقبا سرگيجه شدید خواهد شد.

به طوری که فرد در هنگام تغییر وضعیت یا موقعیت سر خود در مواقعی ؛ اعم از پهلو به پهلو شدن در حین خواب ، شستشوی موها ، شانه زدن موها و مواردی از این قبیل ؛ با سرگیجه حمله ای و ناگهانی مواجه می گردد.

توجه داشته باشید که در چنین مواردی فرد ممکن است علاوه بر سرگیجه ناگهانی ؛ دچار حالت تهوع ، استفراغ ، عدم تعادل ، زمین خوردن و غیره نیز شود.

سرگيجه های وضعیتی ، عموما چند ثانیه تا نهایتا دو دقیقه به طول می انجامند و در صورت شدت حالات آن ممکن است تا یک هفته طول بکشند ، البته در این صورت علائم آن به تدریج کاهش می یابد.

لازم به ذکر است که این نوع از سرگيجه ، گاها ممکن است 4 الی 6 ماه بعد مجددا رخ داده و فرد را با حمله ناگهانی مواجه سازد.

نظرات بسته شده است.

Call Now Buttonتماس با دکتر