مراقبت های بعد از جراحی بینی

به طور کلی انتخاب جراح بینی در کسب نتیجه موفق و رضایت بخش عمل رینوپلاستی بصورت مستقیم اثرگذار است. اما افزون بر این ، مسئله دیگری که در حصول نتیجه ایده آل از جراحی زیبایی بینی موثر است که مراقبت های بعد از جراحی بینی نامیده می شود. لازم به ذکر است که رعایت نکات و مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی ، علاوه بر تاثیری که بر نتیجه آن دارد در کوتاه تر شدن دوران نقاهت جراحی و تسریع روند بهبودی نیز کمک کننده خواهد بود. در مقاله پیش رو ، بر آنیم تا مهمترین نکات مراقبت های بعد از رینوپلاستی را برای شما تشریح نماییم.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی درباره تورم و کبودی

توجه داشته باشید که مواجهه با ورم و کبودی بویژه در نواحی اطراف چشم پس از جراحی بینی ، امری بدیهی است و در حقیقت می توان گفت که از رایج ترین عوارض جراحی دماغ می باشد به طوری که هر فردی پس از عمل با آن روبرو خواهد بود. البته توجه داشته باشید که شدت کبودی و تورم به وضعیت و شرایط بدنی بیمار و نیز وسعت جراحی بستگی دارد. اما آنچه که حائز اهمیت می باشد این است که با قرار دادن کمپرس یخ بر روی صورت ( دقت داشته باشید کمپرس یخ نباید به طور مستقیم بر روی بینی قرار داده شود ) ، می توانید در تخفیف و کاهش این عوارض کمک بسزایی نمایید.

تغذیه بعد از عمل دماغ

رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی در خصوص رژیم مناسب غذایی در بهتر سپری شدن دوران نقاهت جراحی بینی ، تاثیر قابل توجهی دارد. از آن جا که به لحاظ آناتومیک ، فک بالا و بینی با یکدیگر ارتباط مستقیمی دارند ، باید گفت که هر گونه حرکت قابل توجه در ناحیه فک بالا بخصوص طی روزهای ابتدایی پس از جراحی کردن دماغ ؛ می تواند بر نتیجه جراحی اثر سوء بگذارد. از این رو توصیه می شود تا 4 روز بعد از عمل تنها از مواد غذایی رقیق و نرم همچون فرنی ، سوپ ، آبمیوه و غیره که نیاز به جویدن طولانی مدت ندارند ؛ استفاده نمایید و از روز پنجم به بعد غذای معمول سفره را میل نمایید. همچنین توجه داشته باشید که استفاده از نمک و سدیم می تواند در افزایش تورم بینی تاثیر منفی ایجاد کرده و منجر به تشدید بیشتر آن گردد. لذا افراد پس از عمل کردن بینی باید مصرف این موارد را به حداقل برسانند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی است که باید بصورت طاقباز ( به پشت ) باشد ؛ بنابراین افراد باید تا یک هفته پس از عمل زیبایی بینی بدین نحو خوابیده و از خوابیدن به پهلو و شکم خودداری نمایند. همچنین لازم به ذکر است که پس از جراحی کردن دماغ می بایست در هنگام خواب ، سر بالاتر از سطح بدن قرار گیرد تا از تجمع خونریزی زیرپوستی پیشگیری به عمل آمده و از تشدید تورم جلوگیری گردد ؛ به این منظور می توان از دو یا چند بالش کمک گرفت.

نحوه استحمام در مراقبت های بعد از جراحی بینی

این سوال که پس از عمل بینی چه زمانی می توانم حمام کنم، یکی از سوالاتی است که در ذهن فرد شکل می گیرد. دوش گرفتن می تواند کرختی از استراحت زیاد را از بین ببرد و روحیه فرد را بهتر کند. همانطور که می دانید پس از اتمام پروسه، بینی با گچ پوشانده می شود تا از جابجا شدن و ضربه خوردن به آن جلوگیری شود. بنابراین بدیهی است که جراح بینی از شما بخواهد تا بعد از باز کردن پانسمان از خیس کردن صورتتان خودداری کنید. پس از ویزیت اولیه و برداشتن گچ یا اسپلینت، می توانید داخل بینی خود را با پنبه ای آغشته به آب ولرم تمیز کنید تا راه تنفسی شما باز شود. در صورت کسب مجوز از دکترتان، می توانید دوش بگیرید اما نکات زیر را در مراقبت های بعد از جراحی بینی در رامسر در حین استحمام رعایت نمایید تا بینی تازه عمل کرده شما لطمه ای نبیند:

 • از یکی از نزدیکان بخواهید برای شستشوی موها کمکتان کنند بنابراین تحت هیچ شرایطی سر خود را خم نکنید و از همراه خود بخواهید موهایتان را از پشت شسته و آبکشی نماید.
 • از آب داغ استفاده نکنید. بخار آب و گرم بودن بیش از حد فضای حمام سبب تورم و التهاب بیشتر در ناحیه صورتتان می شود.
 • از دوش دستی استفاده کنید تا بتوانید کنترل بهتری برای شستشوی خود داشته باشید. همچنین فشار آب را بر روی درجه متوسط تنظیم کنید.
 • زمان استحمام کردن را کوتاه کنید تا اثرات بخار آب بر بینی تان کمتر شود.
 • پس از اتمام دوش گرفتن، حتما صورتتان را خشک کنید با این کار مانع بروز عفونت در موضع عمل کرده می شوید.
 • از سویی دیگر خشک کردن کامل سبب می شود از سرما خوردن شما و بروز عفونت های سینوسی در امان بمانید.

جراحی بینی - دکتر نیابتی

سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی که ضروری هستند!!

 • جهت شستشوی بینی بعد از عمل ، تنها باید از سرم های شستشو استفاده کرد.
 • تا چند وقت بعد از جراحی بینی باید از پایین انداختن سر اجتناب کرد.
 • رفتن به اماکن شلوغ ، خندیدن زیاد و تکلم طولانی مدت تا چند وقت پس از عمل دماغ ممنوع می باشد.
 • از انجام فعالیت های ورزشی سنگین و بلند کردن اجسام سنگین ، حداقل تا 3 ماه بعد از جراحی باید پرهیز گردد.
 • استفاده از عینک تا 3 ماه بعد از جراحی ، ممنوع است و در صورت لزوم به استفاده از عینک می توان 2 هفته بعد از جراحی از لنز استفاده نمود.

پاسخ

پانزده + پنج =

تماس با دکتر