مراقبت های بعد از جراحی پلک

درباره مراقبت های بعد از جراحی پلک چه می دانید ؟

مطالعه مقاله پیش رو ، می تواند در راستای افزایش سطح آگاهی متقاضیان جراحی زیبایی پلک در خصوص اهمیت مراقبت های بعد از جراحی پلک تاثیر بسزایی داشته و آن ها را در بهتر سپری نمودن دوران نقاهت این جراحی یاری دهد.

به علاوه توجه داشته باشید که رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک می تواند نتیجه جراحی پلک را نیز قابل قبول و رضایت بخش نماید ، از این رو شما عزیزان می توانید جهت اطلاع از این نکات و دستورالعمل ها تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نکات و مراقبت های بعد از جراحی پلک

کبودی و تورم بعد از جراحی پلک

کبودی و تورم پس از عمل زیبایی پلک ، می توان گفت تنها عارضه جراحی پلک است که جای نگرانی ندارد و تا ۴۸ ساعت اول پس از عمل با استفاده از کمپرس یخ می توان نسبت به کاهش میزان آن ، کمک کرد.

ناگفته نماند که استفاده از کمپرس گرم ، طی 48 ساعت ابتدایی بعد از عمل پلک ممنوع می باشد ؛ اما پس از گذشت این مدت بازه زمانی می توان در راستای بهبود گردش جریان خون و به دنبال آن کاهش تورم پلک ها از آن استفاده نمود.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

کشیدن بخیه عمل پلک

غالبا جهت بستن برش های ایجاد شده در جراحی پلک ، بخیه های قابل جذب مورد استفاده قرار می گیرند و طبیعتا در صورت استفاده از این بخیه ها نیازی به کشیدن آن ها نخواهد بود.

اما چنانچه پزشک متخصص از بخیه های غیرقابل جذب استفاده نماید ، فرد ملزم خواهد بود که 5 الی 7 روز بعد از عمل ، جهت کشیدن بخیه ها اقدام نموده و به مطب پزشک معالج خود رجوع فرماید.

مصرف دارو بعد از جراحی پلک

داروهای تجویز شده توسط متخصص را می بایست به طور دقیق ، مرتب و راس ساعت مصرف نمایید تا روند بهبودی شما تسریع گردد.

دقت داشته باشید که مصرف خودسرانه دارو به منظور کاهش درد و غیره بدون تایید پزشک معالج ممنوع خواهد بود.

لازم به ذکر است که پس از جراحی پلک ، دردی وجود نخواهد داشت و در صورت مواجهه با درد میزان آن بسیار خفیف و جزئی خواهد بود که شما می توانید با مشورت پزشک خود از داروهای مسکن معمولی استفاده نمایید.

قطره اشک مصنوعی بعد از جراحی پلک

پس از عمل جراحی پلک ، عموما افراد با خشکی نسبی چشم ( بصورت موقتی ) روبرو خواهند بود که غالبا پزشک به منظور کنترل آن قطره اشک مصنوعی تجویز می نماید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل پلک

بعد از جراحی پلک ، در مواقع استراحت و خواب می بایست تقریبا تا یک هفته ؛ به هیچ عنوان سر و بدن بیمار در یک سطح قرار نگیرد ، چرا که در این صورت تخلیه مایعات میان بافتی با اشکال روبرو شده و بدین ترتیب فرآیند بهبودی مختل خواهد شد.

به این منظور افراد بعد از انجام جراحی بلفاروپلاستی باید در هنگام خواب با استفاده از دو بالش سر خود را بالاتر از حد بدن قرار دهند.

مصرف دخانیات بعد از عمل پلک

طی دوران نقاهت جراحی پلک ، حداقل تا 2 هفته باید از مصرف هر نوع ماده مخدر اعم از سیگار ، قلیان و غیره ؛ اجتناب گردد ، زیرا مصرف این مواد تنگ شدن عروق خونی را در پی داشته و از ترمیم بافت های آسیب دیده جلوگیری به عمل می آورد.

آرایش کردن بعد از عمل پلک

خانم ها می بایست تا زمانی که پزشک معالج مشخص می نماید از آرایش کردن چشم های خود خودداری نمایند.

سوالات رایج جراحی زیبایی پلک

بلفاروپلاستی چیست ؟

بلفاروپلاستی در حقیقت همان جراحی پلک است و به منظور حذف چربی اضافی همراه با پوست و عضله از پلک های بالا و پایین طراحی شده است. از این جراحی می توان به عنوان دومین عمل زیبایی پرطرفدار یاد کرد.

آیا همه افراد می تواند بلفاروپلاستی انجام دهد ؟

  • کاندیدای بلفاروپلاستی ، پیش از هر چیز باید از سلامت جسمی لازم برخوردار باشند.
  • با افتادگی یا پف پلک یا هر دوی این موارد مواجه باشند.

لازم به ذکر است که برخی از شرایط پزشکی ؛ مانند بیماری تیروئید ، فشار خون بالا و فقدان چربی کافی برای تولید اشک ؛ خطرات جراحی پلک را افزایش می دهند ، از این رو مهم است که متقاضیان این جراحی ، انتظارات معقولی در مورد نتایج عمل داشته باشند.

برش ها در بلفاروپلاستی فوقانی چگونه زده می شوند ؟

در جراحی پلک فوقانی ؛ برش ها در چین طبیعی پلک ایجاد می شوند و گاهی اوقات مختصری به سمت خارج پلک ادامه می یابند ، به طور کلی در زمان باز بودن چشم ها ، محل برش جراحی به هیچ وجه مشخص نخواهد بود و فقط در صورت بسته بودن چشم ها قابل مشاهده می باشد که آن هم با رعایت دستورالعمل های مراقبتی بعد از عمل ، به مرور زمان محو شده و از بین می رود.

در جراحی پلک تحتانی ، نیز برش جراحی درست زیر خط مژه ها ایجاد می شود ؛ از این رو قابل رویت نمی باشد.

لازم به ذکر است در برخی موارد ، جراحی پلک پایین بدون ایجاد برش و از طریق ملتحمه چشم انجام می شود ؛ بنابراین هیچ گونه جای برشی بر روی پلک ها وجود نخواهد داشت.

ناگفته نماند در صورتی که جای زخم جراحی ، کمی تیره یا قابل توجه باشد ؛ با لیزر درمانی می توان آن را اصلاح کرده و جای زخم را به رنگ طبیعی پوست نزدیک تر کرد.

آیا با جراحی پلک می توان چروک های اطراف چشم و سیاهی زیر پلک را برطرف کرده یا ابروهای افتاده را بالا برد ؟

اگرچه با جراحی پلک و بهبود قوام پوست ، بسیاری از چین و چروک ها برطرف می شوند ؛ اما تمامی آن ها از بین نخواهند رفت.

در خصوص سیاهی زیر چشم ، باید اشاره داشت که با جراحی پلک و رفع تقریبی چین و چروک هایی که سبب تیره به نظر رسیدن نواحی اطراف چشم می شوند ؛ تیرگی به میزان جزئی بهبود می یابد ، اما به طور کامل مرتفع نخواهد شد.

برای رفع سیاهی زیر چشم ، باید از راهکارهای دیگری ؛ اعم از تزریق فیلر و مواردی از این قبیل بهره برد.

آیا جراحی پلک محدودیت سنی دارد ؟

برای انجام جراحی پلک ، سن دقیقی وجود ندارد. اما از آن جا که افتادگی پلک فوقانی و پف زیر چشم ، معمولا با بالا رفتن سن و ظهور علائم پیری نمایان می شوند.

لذا باید متذکر شد که جراحی پلک معمولا در افراد 30 سال به بالا انجام می پذیرد ؛ البته افراد جوان تر نیز در صورت صلاحدید پزشک می توانند نسبت به انجام این جراحی اقدام نمایند.

آیا نتیجه جراحی پلک دائمی است ؟

با توجه به این که با افزایش سن ، پوست شل و آویزان می شود و نمی توان روند پیری را متوقف کرد ؛ باید اشاره داشت که ماندگاری نتایج حاصل از جراحی پلک ، مادام العمر نمی باشد ؛ اما طولانی مدت است و کمتر اتفاق می افتد که افراد این جراحی را دوباره تکرار کنند.

ناگفته نماند که تبحر جراح پلک و رعایت صحیح مراقبت های بعد از جراحی پلک ، در ماندگاری نتایج به دست آمده تاثیر قابل توجهی خواهند داشت.

جراحی پلک چه مدت طول می کشد ؟

زمان جراحی به عوامل مختلفی ؛ از جمله وضعیت پلک و وسعت جراحی ، بستگی دارد و در هر شخص ممکن است متغیر باشد ؛ ولی غالبا این عمل جراحی ، حدود یک ساعت طول می کشد.

چقدر طول می کشد تا نتیجه جراحی پلک مشخص شود ؟

عموما افراد بعد از حدود 2 تا 3 هفته بعد از جراحی پلک و رفع کبودی و تورم ناشی از عمل ، نتایج نسبی جراحی را مشاهده خواهند کرد.

لازم به ذکر است که در صورت رعایت دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از جراحی پلک ، تقریبا پس از 6 هفته نتیجه قطعی را ملاحظه خواهید نمود.

نظرات بسته شده است.

Call Now Buttonتماس با دکتر